Rosení oken

Hned na začátek si upřesníme, o jaký druh rosení oken se jedná. Rosení může být povrchovéinteriérové strany nebo uvnitř dvojskla, resp. trojskla. My se zaměříme na první případ, to znamená rosení skel v interiéru. U druhého případu, tj. vnitřního rosení mezi skly, je příčina vždy netěsnost dvojskla nebo trojskla v distančním rámečku, a tento problém nevyřešíme sami. Je nutné objednat a vyměnit skleněnou výplň. Rosení oken v interiéru však můžeme buď částečně nebo úplně odstranit sami.

Většinový názor je, že za rosení oken mohou nekvalitní okna. To je zásadní omyl, naopak čím kvalitnější okna tím se rosí více. Za rosení oken může vzdušná vlhkost, která se sráží na chladnějších místech. Pro příklad si uveďme modelovou situaci. Byt 2+kk, 2 dospělí, 1–2 děti. V bytě se vaří, pere, suší, koupe, žehlí prádlo (velice rychle stoupá vlhkost), zkrátka se v bytě normálně žije. Pokud se v tomto bytě nebude pravidelně intenzivně větrat, tak se budou okna zcela určitě rosit.

Co dělat v případě rosení oken? Jako první doporučuji pořídit si vlhkoměr a sledovat vlhkost v těch místnostech, ve kterých potřebujeme vyřešit problém s rosením oken. Doporučená vlhkost v interiéru by měla být max. 45 %. Pokud je vlhkost vyšší, budou se okna zcela jistě rosit. Jako první bychom v takovém případě měli pravidelně a intenzivně větrat, žádné „mikroventilace“ ale krátké intenzivní větrání. Pokud je ale vnitřní vlhkost stále velká, je potřeba přistoupit ke snížení vlhkosti pomocí odvlhčovačů. Těch je na trhu velké množství a záleží na velikosti prostoru, který potřebujeme odvlhčit. Na základě toho zvolíme velikost, resp. výkon odvlhčovače.

Na závěr radím rosení oken opravdu nepodceňovat. Rosení oken je první signál zvýšené vlhkosti. Dalším, mnohem závažnějším stádiem, je vznik plísní, kterým se právě v tomto prostředí velice daří. Pokud si nejste jisti příčinou rosení oken, doporučuji provádět pravidelný servis oken. Odborný pracovník vždy určí přesnou příčinu rosení Vašich oken

Okna a dveře Harmonie s.r.o. 2017 - Svémyslice 3 Zeleneč 250 91